500 defa görüntülenmiştir

Psikologumuz Dünya Ruh Sağlığı Günü Kapsamında Üniversitemiz Öğrencilerine Farkındalık Eğitimi Verdi

Kategori: duyurular, Genel, Haber_manset | 0

Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından 10 Ekim günü Dünya Ruh Sağlığı Günü olarak kabul edilmektedir. Buna binaen Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Müdürlüğü söz konusu günün bu yılki temasını “Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı” olarak belirlemiştir. Gençlerle temasın en yoğun olduğu kurumlardan olan üniversitelerin gençleri bilgilendirmede önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanımız Sayın Öğr. Gör. Süleyman Çelik, Üniversitemiz Psikoloğu Büşra Esra Aydoğan ile konuyu istişare ederek Başkanlığımıza bağlı Psikolojik Destek Birimi vasıtasıyla 8-12 Ekim tarihleri arasında Ruh Sağlığı Farkındalığı temalı bir program düzenlemeyi kararlaştırmıştır. Programa merkezde ve ilçelerde yer alan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulları dâhil edilmiştir.

 

 

Program takvimi Daire Başkanlığı, Psikolojik Destek Birimi ve fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu idari amirleriyle yapılan ortak çalışma ile düzenlenmiştir. Buna göre; 8 Ekim Pazartesi günü Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu; 9 Ekim Salı günü Kaman Meslek Yüksekokulu, Kaman Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Eğitim Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi; 10 Ekim Çarşamba günü Mucur Meslek Yüksekokulu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu; 11 Ekim Perşembe günü Çiçekdağı Meslek Yüksekokulu, İslami İlimler Fakültesi, Mühendislik – Mimarlık Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu; 12 Ekim Cuma günü Fen Edebiyat Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Tıp Fakültesi öğrencileri ile ilgili program yürütülmüştür.

 

Program kapsamında tüm fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarına giderek öğrencilerle buluşan Psikoloğumuz Büşra Esra Aydoğan, Ruh Sağlığı Farkındalığı adlı bir sunum yaparak öğrencilerimizi konu ile ilgili bilgilendirmiş, kişinin kendisinin ve diğerlerinin duygu, düşünce, davranışlarının farkında olmasının önemini vurgulamış ve farkındalığı artırma yollarından bahsetmiştir. Ruh sağlığını korumanın öneminden bahseden Psk. Aydoğan gelişen ve değişen dünyada gençlerin ruh sağlıklarını ne gibi yöntemlerle koruyabileceklerinin üstünde durmuştur.

Ruh sağlığının korunması adına şehrimizde hizmet veren kişi ve kurumlar hakkında bilgi veren Psk. Aydoğan üniversitemiz öğrencilerine ücretsiz hizmet veren Başkanlığımıza bağlı Psikolojik Destek Birimi hakkında da öğrencileri bilgilendirmiştir. Birimin çalışma politikası, sistemi ve etik anlayışının anlatıldığı programda öğrencilere ruh sağlığı ve Psikolojik Destek Birimi hakkında bilgilerin yer aldığı broşürler de dağıtılmıştır.

 

 

Katılımın yoğun olduğu programın öğrencilerin farkındalığını artırmak ve Psikolojik Destek Birimi’nin çalışmaları hakkında bilgi vermek adına yararlı olacağı ve Birim’e başvurunun artacağı öngörülmektedir. Birimimizdeki ilklerden olması anlamında önemli olan uygulamamızın ilerleyen yıllarda her eğitim – öğretim yılı başında geliştirilecek konsept çerçevesinde sunulmaya devam edilmesi planlanmaktadır.